На вершині гори Піп Іван до 30-ліття незалежності України зіграли феєрію-бурлеск Котляревського «Енеїда»

З нагоди 30-ліття Незалежності України актори Івано-Франківського драмтеатру показали виставу “Енеїда” на вершині гори Піп Іван.

Це продовження співпраці Прикарпатського національного університету з Івано-Франківським національним академічним драматичним театром імені Івана Франка у рамках проєкту «Театральні попівання на обсерваторії».

Минулого року тисячі глядачів спостерігали за втіленням акторами проєкту «Недосяжна нація. Театральні попівання на обсерваторії». Це була феєрично зіграна на різних локаціях будівлі Міжнародного наукового центру “Обсерваторія” Прикарпатського та Варшавського університетів вистава «Нація» за творами Марії Матіос.

«Енеїда» в репертуарі іванофранківських театралів з’явилася після трагічних подій Революції Гідності 2013-2014 років, коли з’явилися перші смерті і перші новітні герої в історії України. Тоді, пригадує директор театру Ростислав Держипільський, було дуже важко підбирати репертуар. Адже ставити комедії було недоречно, а трагедії не хотілося, бо й так все було дуже трагічно. Тоді керівник театру і звернув увагу на «Енеїду».

«Коли я прочитав останню главу в «Енеїді» – «Війна», все стало на свої місця. Адже переважно ми пам’ятаємо ті епізоди з твору Котляревського про гульки, розваги, богів. А Котляревський вже тоді прописав у поемі все, як у нас відбулося на Майдані. Тоді я зрозумів, що це треба ставити, щоби ця циклічність в історії української нації більше не повторювалася», – говорить Ростислав Держипільський.

Вистава «Енеїда» на вершині гори Піп Іван, говорить ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, є важливим проєктом для Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» Прикарпатського і Варшавського університетів, оскільки це новий арт-майданчик на третій найвищій вершині українських Карпат. А сама вистава до тридцятого ювілею української Незалежності дуже символічна.

«Це і радість, це і горе, це і сльози, але найважливіше – це роздуми. Твір надзвичайно важливий для нас, бо він започаткував повернення до української мови, формування української літератури. «Енеїда» – це унікальний твір. Саме «Енеїда» Котляревського до 30-річчя Незалежності України буде надзвичайною, оскільки в цьому творі проходить перед нами вся історія України. А унікальності вистави за мотивами поеми додає режисура Ростислава Держипільського», – переконаний Ігор Цепенда.

Також цією виставою, зазначив ректор, організатори хочуть привернути увагу до екологічних проблем Карпатського національного парку, які стосуються не тільки України, але й світу.